خانه هوشمند

خانه هوشمند

خانه هوشمند یکی از جنبه های زیبای پیشرفت تکنولوژی است. خیلی از ما با شنیدن اخبار فناوری از تلویزیون یا اینترنت شگفت زده می شویم ولی حقیقتی که ما با آن روبه رو  هستیم این است که تکنولوژی با سرعت پیشرفت می کند و ما اگر می خواهیم از تکنولوژی روز دنیا عقب نمانیم باید سریع خود را آپدیت کنیم. خانه هوشمند و تجهیزات خانه هوشمند یکی از تکنولوژی های جدید در دنیا است که با ظهور شرکت های هوشمند سازی و مناسب شدن قیمت خانه هوشمند در 7-8 سال اخیر نه تنها در دنیا بلکه در ایران هم خانه هوشمند رواج یافته است. با ظهور شرکت خانه هوشمند در ایران که هم محصولات تولید داخل و هم برندهای خارجی را به فروش می رسانند، رقابت در این عرصه هم به اوج خود رسیده است و انتخاب شرکت خانه هوشمند که خدمات و کیفیت مناسبی را ارائه دهد و قیمت خانه هوشمند متناسب با هر بودجه ای داشته باشد، نیاز به مشاوره و راهنمایی دارد.

خانه هوشمند چیست؟ هوشمندسازی چه مزایای داد؟ چه عواملی تعیین کننده قیمت خانه هوشمند هستند؟ یک شرکت خانه هوشمند خوب چه ویژگی هایی دارد؟ چرا خانه هوشمند در چند سال اخیر بسیار رونق یافته است؟ مزایای خانه هوشمند چیست؟ چرا باید منزل خود را هوشمند کنیم؟ این ها سوالاتی است که مشتریان ما در هنگام تماس با ما بیان می کنند و ما می خواهیم در این مقاله به این سوالات جواب دهیم.

خانه هوشمند چیست؟

وقتی خانه نستید و شک و تردیدهای ذهنتان را درگیر می‌کند. آیا قهوه ساز را خاموش کردم؟ آلارم سیستم امنیتی را روشن کردم ؟ بچه ها تکالیفشان را انجام می دهند یا تلویزیون تماشا می کنند ؟ با داشتن خانه هوشمند شما می توانید با نگاهی به گوشی هوشمند یا تبلت خود از این نگرانی ها رها شوید. شما می توانید همه وسایل خانه را به هم متصل کنید تا وسایل با یکدیگر و با شما ارتباط داشته باشند. همه وسایل برقی می توانند در شبکه خانگی و تحت تسلط شما باشند. می توانید از طریق صدا،ریموت کنترل ،تبلت یا گوشی هوشمند به برنامه های مرتبط به روشنایی ، سیستم امنیتی،سینما خانگی و سرگرمی و تنظیم ترموستات کنترل داشته باشید .

خانه هوشمند

کنترل لوازم منزل با اپلیکیشن

ایده خانه هوشمند ممکن است یاداور جورج جیتسون و خانه هوشمندش یا بیل گیتس که بیش از ۱۰۰ میلیون دلار صرف ساختن خانه هوشمند خودش کرد، باشد. به تدریج تکنولوژی و ثروت ،خانه هوشمند و هوشمندسازی منزل و ویلا بسیار مرسوم شد. روند رو به رشد مصرف کننده ها باعث تغییر ناگهانی صنعت و تولید انبوه محصولات لاکچری شده است. گزارش سی ان ان بیان می کند که :

 

فروش سیستمهای هوشمندسازی توانست رشدی تقریبا 9.5 میلیارد دلار تاسال 2015 داشته باشد و تا سال 2017توانست 44 میلیارد دلار افزایش پیدا کند.

 

بیشتراین امر به دلیل پیشرفت خارق العاده تلفن های هوشمند و تبلت ها است این رایانه های قابل حمل همه جا وجود دارند. اتصال اینترنت دایم به این معناست که می توان آن را جوری قرار دهیم که هزاران وسیله انلاین دیگر را کنترل کرد. همه چیز مربوط به اینترنت اشیا است. اینترنت اشیا به وسایل و محصولاتی که از طریق شبکه های دیجیتال به هم پیوسته وقابل شناسایی هستند اشاره دارد این شبکه مانند پخش کردن محصولات هر روز بزرگتر و بهتر می شود. همه وسایل الکترونیکی خانه شما از یخچال تا وسایل گرمایشی بخشی از این انقلاب تکنولوژی است .

تاریخچه و پروتکل های خانه هوشمند

هوشمند کردن خانه سابقه طولانی دارد. پیدایش بسیاری از محصولات خانگی هوشمند از سال 1975 که یک شرکت اسکاتلندی پروتکل X10 را توسعه داد، برمی گردد. X10 به دستگاه های مرتبط اجازه می دهد از طریق سیم های برقی موجود در خانه با یکدیگر صحبت کنند. همه وسایل و دستگاه ها گیرنده هستند و وسایل کنترل کننده سیستم مانند ریموت کنترل یا صفحه کلید انتقال دهنده می باشند. اگر بخواهید لامپی در اتاق دیگر را خاموش کنید فرستنده پیام را با کد عددی ارسال می کندکه شامل موارد زیر است:

 1. صدور فرمان را به سیستم اعلام می کند
 2. شماره واحد شناسایی دستگاهی که باید دستور را دریافت کند
 3. کدی که حاوی دستور واقعی است ، مانند “خاموش کردن”.

همه اینها طوری طراحی شده اند که در کمتر از یک ثانیه اتفاق بیفتند ، اما X10 محدودیت هایی دارد. برقراری ارتباط از طریق خطوط برقی همیشه قابل اعتماد نیست زیرا خطوط  به وسیله  دستگاه ها ی دیگر مشغول”می شوند. یک دستگاه X10 می تواند تداخل الکترونیکی را به عنوان یک دستور تفسیر کند و واکنش نشان دهد یا ممکن است اصلاً این فرمان را دریافت نکند. در حالی که دستگاه های X10 هنوز موجود هستند، فن آوری های دیگری پدید آمده اند. بسیاری از سیستم های جدید به جای عبور از خطوط برق برای برقراری ارتباط از امواج رادیویی استفاده می کنند. سیگنال های BlueTooth ، WiFi و تلفن همراه اینگونه عمل می کنند.

 

دو مورد از مهمترین شبکه های رادیویی در اتوماسیون خانگی ZigBee و Z-Wave هستند. هر دوی این فناوری ها شبکه های مش هستند، به این معنی که برای رسیدن پیام به مقصد بیش از یک راه وجود دارد.

 

هوشمندسازی با پروتکل Z-WAVE

Z-Wave از الگوریتم Source Routing Source برای تعیین سریعترین مسیر برای پیام ها استفاده می کند. در هر دستگاه Z-Wave یک کد تعبیه شده است و هنگامی که دستگاه به سیستم وصل می شود ، کنترل کننده شبکه کدها را تشخیص می دهد، محل آن را تعیین می کند و آن را به شبکه اضافه می کند. زمانی که دستور صادر می شود کنترل کننده با استفاده از الگوریتم تعیین می کند پیام چگونه فرستاده شود. از آنجا که این مسیریابی می تواند حافظه زیادی را در یک شبکه بگیرد ، Z-Wave یک سلسله مراتب بین دستگاه ها ایجاد کرده است: برخی از کنترل کننده ها پیام ها را آغاز می کنند ، و بعضی دیگر “برده” هستند ، به این معنی که آنها فقط می توانند پیام ها را حمل و پاسخ دهند.

هوشمندسازی با پروتکل ZIGBEE

نام ZigBee مفهوم شبکه مش را نشان می دهد زیرا پیام هایی از فرستنده زیگزاگ مانند زنبورها، و به دنبال بهترین مسیر گیرنده هستند. در حالی که Z-Wave از یک فناوری اختصاصی برای کار با سیستم خود استفاده می کند، پلت فرم ZigBee براساس استانداردی است که توسط انستیتوی مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) برای شبکه های بی سیم شخصی تعیین شده است. این بدان معناست که هر شرکتی می تواند محصولی سازگار با ZigBee را بدون پرداخت هزینه مجوز برای این فناوری  بسازد ، که برای  ZigBee  در بازار مزیت است. استفاده از شبکه بی سیم انعطاف بیشتری را برای قرار دادن دستگاه ها ایجاد می کند ، اما مانند خطوط الکتریکی ، ممکن است تداخل داشته باشد.

خانه هوشمند با پروتکل Insteon

اینستون راهی برای ارتباط برقرار کردن شبکه خانگی شما از طریق سیم های برقی و امواج رادیویی ارائه می دهد و آن را به یک شبکه دوتایی مش تبدیل می کند. اگر پیام از طریق یک سیستم عامل نرسد ، دیگری را امتحان می کند. به جای مسیریابی پیام ، دستگاه اینستون پیام را پخش می کند ، وهمه دستگاه ها پیام را میگیرند و تا زمان فرمان اجرای آن را  دارند پخش می کنند.دستگاه ها مانند جفت عمل می کنند ، یکی به عنوان تحریک کننده و دیگری به عنوان گیرنده عمل می کند. این بدان معناست که هرچه دستگاههای اینستون بیشتر روی شبکه نصب شوند ، پیام قوی تر خواهد شد.

ساخت خانه هوشمند

برای ساخت خانه هوشمند به یک شرکت خانه هوشمند و تجهیزات هوشمند سازی نیاز دارید. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که تجهیزات هوشمندسازی چی هستند و هر کدام چه کاری انجام می دهند؟ برای این که بهترین با محصولات مورد نیاز برای ساخت خانه هوشمند و قابلیت های هر کدام از این محصولات آشنا شوید، ویدیویی از معرفی تجهیزات شرکت خانه هوشمند هانتا را برای شما آماده کرده ایم که با مشاهده آن با قابلیت های این تجهیزات آشنا می شوید.

 

چه عواملی در قیمت خانه هوشمند موثر هستند؟

شاید خیلی از شرکت های نوپای ایرانی را دیده باشید که محصولات هوشمند سازی ساختمان را تولید می کنند در حالی که هیچ رزومه ای نداشته و تنها یک یا دو محصول را در سبد محصولات خود دارند که واقعا با نصب این دو محصول در واحد مسکونی نمی توان ادعا کرد که خانه هوشمند راه اندازی شده است. شاید این نوع شرکت ها ادعا کنند که با مبلغ ناچیز قابلیت های ساده خانه هوشمند را در اختیار شما قرار می دهند ولی با یک حساب سرانگشتی به این نتیجه می رسید که قیمت این محصولات نه تنها ارزان نیست بلکه مزایای هوشمندسازی را به صورت بسیار نازل و با مشکلات فراوان در اختیار شما قرار می دهد و چه بسا پس از مدت کوتاهی استفاده به این نتیجه می رسید که پول خود را دور ریخته اید و سیستم سنتی منزل تان بسیار بهتر از خانه هوشمند ناقصی است که به شما تحویل داده اند. شرکت خانه هوشمند هانتا با داشتن سابقه 10 سال در زمینه تولید محصولات هوشمندسازی ساختمان یکی از کامل ترین پک های هوشمندسازی را در اختیار شما قرار می دهد. خب شاید حالا از ما بپرسید چه عواملی در قیمت خانه هوشمند موثر هستند؟ در زیر به صورت تیتر وار این موارد را بیان می کنیم:

 • سابقه شرکت خانه هوشمند و تعداد پروژه های انجام شده
 • وارانتی محصول و گارانتی طولانی مدت
 • داشتن پک کامل محصولات هوشمندسازی
 • داشتن گواهی و تاییدیه های معتبر از مراکز ذیصلاح
 • حضور مستمر در نمایشگاه های مختلف صنعت برق و ساختمان
 • داشتن نمایندگی نصب در سراسر کشور
 • ارائه خدمات پس از فروش حداقل تا 10 سال
 • پشتیبانی از انواع پروتکل های هوشمندسازی
 • قیمت خانه هوشمند و تجهیزات مناسب نسبت به نمونه های خارجی
 • نصب و راه اندازی آسان
 • رایط کاربری و تجربه کاربری آسان به طوری که همه افرادی در هر سنی بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند.

 

امکانات خانه هوشمند

X10 ، Insteon ، ZigBee و Z-Wave تنها یک فناوری پایه به نام پروتکل ها را برای ارتباطات خانگی هوشمند فراهم می کنند. آنها با تولید کنندگان لوازم الکترونیکی که در واقع دستگاه های کاربر نهایی را می سازند ، اتحاد ایجاد کرده اند. در اینجا چند نمونه از محصولات خانگی هوشمند و کارکردهای آنها آورده شده است.

 • دوربین های نمای بیرونی، خانه شما را حتی اگر تاریک باشد ردیابی می کنند
 • می توانید ترموستات را وقتی که روی تختخواب خود ، فرودگاه یا در هر مکانی که تلفن هوشمند شما سیگنال دارد کنترل کنید.
 • چراغ های LED به شما امکان می دهند رنگ و روشنایی را از طریق تلفن هوشمند خود برنامه ریزی کنید.
 • سنسورهای حرکتی هنگام حرکت در اطراف خانه شما هشدار ارسال می کنند و حتی می توانند بین حیوانات خانگی و سارقان تفاوت قایل شود.
 • ادغام تلفن های هوشمند به شما امکان می دهد چراغ و وسایل را از طریق  تلفن همراه خود روشن یا خاموش کنید.
 • قفل درب ها و درب پارکینگ  با نزدیک شدن تلفن هوشمند شما به طور خودکار باز شوند.
 • هشدارهای  سیستم امنیتی  بلافاصله به تلفن هوشمند شما می رسند ، بنابراین شما فوراً می دانید در خانه مشکلی وجود دارد یا خیر.
 • بسیاری از دستگاه ها همچنین دارای سرورهای داخلی هستند که به شما امکان می دهند به اطلاعات آنلاین آنها دسترسی پیدا کنید.

در طراحی خانه هوشمند ، می توانید به هراندازه که می خواهید خانه را اتوماتیک کنید. درابتدا ، بهتر است کارهایی که بطور روتین انجام می دهید فکر کنید و سپس راهی برای خودکارسازی آنها بیابید. می توانید با یک کیت استارت روشنایی شروع کنید و دستگاه های امنیتی را بعداً اضافه کنید. اگر می خواهید با یک سیستم گسترده تر و  ویژگی ها بیشتر شروع کنید ، ایده خوبی است که وقتی خانه نیاز به بازسازی ونوسازی دارد با دقت طراحی کنید که خانه چگونه کار کند . علاوه بر این ، شما مسیر(محل) شبکه های بی سیم را به صورت که مسیریابی خوبی داشته باشند قرار دهید.

مزایای خانه هوشمند

خانه های هوشمند زندگی را اسان وراحت تر میکند. چه کسی دوست ندارد که بتواند نور ، سرگرمی و دما را از روی کاناپه خود کنترل کند؟ چه در محل کار و چه در تعطیلات ، خانه هوشمند به شما هشدار می دهد که چه اتفاقی می افتد ، و سیستم های امنیتی می توانند در مواقع اضطراری کمکهای بیشتر انجام دهد. به عنوان مثال ، نه تنها با اعلام هشدار آتش نشانی ساكنان از خواب بیدار می شوند بلکه خانه هوشمند  درها را باز می كند ، با آتش نشانی تماس گرفته و مسیر ایمنی را روشن می كند.

خانه هوشمندچند نمونه دیگر از مریت های جالب خانه هوشمند

 • راهی را برای آسان به حمام رفتن در شب روشن کنید.
 • با نزدیک شدن به طور خودکار درب را باز کنید.
 • حیوانات خانگی خود را با یک برنامه غذایی و مقدار از پیش تعیین شده تغذیه کنید.
 • فوراً برای هر مناسبت روشنایی و موزیک ایجاد کنید.
 • تلویزیون خود را طوری برنامه ریزی کنید که فرزندان فقط در زمان خاصی بتوانند تماشا کنند.
 • قبل از بیرون آمدن رختخواب واتاق خواب را گرم کنید تا گرم و دلپذیر باشد.
 • قهوه ساز را از رختخواب روشن کنید.

خانه های هوشمند همچنین در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند. سیستم هایی مانند Z-Wave و ZigBee  سطح عملکردی بعضی از دستگاهها را کاهش می دهد ، آنها می توانند در حالت استدبای قرار گیرند و هنگام دستورات روشن شوند. هنگامی که چراغ ها به طور خودکار در اتاق های خالی خاموش می شوند صورتحساب برق کاهش می یابد و اتاقها را می توان با توجه به اینکه کسی در آن  حضور دارد ، گرم یا سرد کرد.

قبض گرمایش در خانه هوشمند حدود یک سوم کمتر از یک خانه معمولی با اندازه یکسان است.

فناوری خانه های هوشمند دارای مزایای فوق العاده ای برای افراد مسن که به تنهایی زندگی می کنند است. یک خانه هوشمند می تواند زمان مصرف دارو را به ساکنان اطلاع دهد ، اگر فرد مسن دچار مشکل شود به بیمارستان هشدار می دهد. یا اگر فراموشکار باشد ، خانه هوشمند می تواند کارهایی از قبیل قطع کردن آب قبل از سرریز شدن وان یا خاموش کردن اجاق در صورتی که  آشپز حواسش نباشد را انجام دهد. خانه هوشمند ایرانی هانتا با مناسب ترین هزینه هوشمندسازی این موارد را انجام می دهد، که ارزان تر از یک خانه سالمندان تمام وقت است همچنین به فرزندان که در جاهای دیگر زندگی کنند اجازه می دهد تا در مراقبت از والدین پیر خود شرکت کنند. سیستمهای خودکار با کنترل آسان مزایای مشابهی را برای افراد دارای معلولیت یا محدودیت حرکتی دارند ارائه می دهند.

این روزها ، گسترش سریع تلفن های هوشمند و تبلت ها راهی آسان حتی برای مبتدیان فناوری برای برقراری ارتباط با وسایل اتوماسیون خانگی فراهم کرده است. و این وسایل روز به روز بیشتر می شوند. ترموستات هوشمند هانتا این امکان را فراهم کرده است تا بتوانید دمای خانه را از ایوان یا تاکسی کنترل ، برنامه ریزی و نظارت کنید. همچنین تاچ پنل هانتا به شما می گوید که چقدر انرژی استفاده می کنید، به شما یادآوری می کند که فیلترهای را تغییر دهید ، و حتی عملکردهای آن را تغییر دهید. سناریو موجود در تاچ پنل مرکزی هانتا با فرستادن دستور به کلید های روشنایی و سیستم صوتی هانتا امکان ایجاد جلوه های نورپردازی کنسرت به همراه موسیقی های تعریف شده برای مهمانی را در خانه فراهم می کند. با نصب اپلیکشن هانتا که هم نسخه آندروید و هم IOS  دارد از هر جایی می توانید چراغ ها را روشن یا خاموش کنید ، آنها را روشن یا کم نور کنید یا از همه مهم تر رنگ انها را تغییر دهید. سپس حتی می توانید چراغ ها را نیز در هر ترکیبی از رنگ و روشنایی برنامه ریزی کنید.

تجهیزات خانه هوشمند ایرانی یا خارجی؟

شرکت خانه هوشمند ایده ال شرکتی است که بتواند تکنولوژی روز هوشمندسازی را با قیمت مناسب در اختیار ما قرار دهد. تجهیزات خانه هوشمند خارجی که اقبل از تحریم های چندین سال اخیر در بازار ایران فعالیت می کردند با شروع شدن تحریم ها از بازار ایران خارج شدند و نمایندگان این شرکت ها اغلب محصولات بدون گارانتی را با واسطه از طریق کشورهای همسایه وارد کشور می کنند که اغلب در زمینه نصب و خدمات پس از فروش محصولاتشان مشکلات جدی دارند. قیمت خانه هوشمند با استفاده از تجهیزات برند های خارجی چندین برابر استفاده از تجهیزات شرکت خانه هوشمند ایرانی مثل هانتا است. از نظر کیفیت نیز به جرات می توان گفت محصولات هوشمند سازی شرکت های ایرانی در حد محصولات گران قیمت چینی بازار است و شاید با برندهای معتبر جهانی فاصله داشته باشد ولی در صورت تداوم اطمینان به شرکت خانه هوشمند داخلی می توان امیدوار بود تا در سال های آینده کیفیت محصولات افزایش یافته و زمینه صادرات تجهیزات هوشمند سازی ایرانی به دلیل مناسب و ارزان بودن قیمت خانه هوشمند ایرانی فراهم شود. به طور کلی دلایل برتری تجهیزات خانه هوشمند ایرانی نسبت به برندهای خارجی موارد زیر است:

 • قیمت بسیار مناسب تر که حدود یک چهارم برندها خارجی می باشد
 • سهولت نصب و راه اندازی محصول در بازه زمانی بسیار کوتاه
 • داشتن خدمات نصب و پشتیبانی در سراسر کشور
 • امکان درخواست شخصی سازی طراحی محصولات به دلخواه
 • داشتن نمایندگی نصب و خدمات پس از فروش در سراسر کشور
 • آموزش حضوری و آنلاین کاربران استفاده کننده از تجهیزات خانه هوشمند ایرانی
 • حل سریع مشکلات تجهیزات هوشمندسازی به دلیل بومی بودن و ساخت این تجهیزات در کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *